_____________________________________________________

Tak to się zaczęło…

Istnienie niniejszej strony jest niewątpliwym dowodem na to, że sny się spełniają. Pewnej nocy przyśniły mi się kolczyki. Już sam fakt śnienia był dla mnie czymś niecodziennym (a właściwie nieconocnym), a kolczyki były piękne. Popękane ceramiczne cyferblaty pamiętały pewnie czasy dzieciństwa mojej babci. Nazajutrz z zapałem rozpoczęłam pościg za sennym marzeniem. Odwiedzałam dziesiątki wirtualnych i realnych miejsc, w nadziei, że w końcu je zobaczę. Kiedy już prawie zrezygnowałam, znalazłam! Leżały na wyciągniętej dłoni mojej córki. Zrobiła je by ściągnąć mnie z chmur, przywrócić porządek i domowe obiady.

W tym miejscu niniejsza historyjka mogłaby się zakończyć, ale los bywa przewrotny i właśnie tu na dobre się rozpoczyna. Kolczyki były niepokorne, żyły własnym życiem wnikając do umysłu każdego, kto spojrzał na nie z sympatią. Mnożyły się przynosząc radość obdarowanym. Ktoś powiedział o nich, że są steampunkowe. Nie wiedziały czy to dobrze czy źle, ale poczuły się lekko, bo już wiedziały czym są, a to zawsze dobrze działa na kolczyki i ludzi. Steampunkowa rodzina ciągle się rozrasta. Bywa barwnie, międzygatunkowo, kiczowato i stylowo, ale nigdy nie bywa… nudno.

_____________________________________________________

„STEAMPUNK (w latach 1990. nazywany „VSF”, czyli Victorian Science Fiction) powstał jako nurt fantastyki sięgający do samych korzeni sci-fi: do XIX-wiecznej powieści naukowej (scientific romance), XVIII-wiecznego gotyckiego horroru i pulp fiction z początków XX wieku. Wszystko to, czego Juliusz Verne, H.G. Wells i Sir Arthur Conan Doyle nie zdążyli wymyślić (a może nie odważyli się opublikować) dziś nadrabiają steampunkowcy. Wiktoriańska winda na Księżyc? Napędzany parą cyborg? Maszyna różnicowa ze sztuczną inteligencją? Czemu nie! Chociaż współcześni autorzy doskonale wiedzą, że XIX-wieczne wizje przyszłości okazały się niemal całkowicie chybione, idą w tych błędach jeszcze o kilka kroków dalej.

Steampunk łączy stare mity z nowymi – spogląda z nostalgią na Wiek Pary (STEAM), ale z przekornej, obrazoburczej perspektywy końca XX i początku XXI wieku (PUNK). Jego nazwa wywodzi się od cyberpunku, futurystycznego szału lat 1980. Cyberpunk to mroczna industrialna przyszłość, a steampunk – mroczna industrialna przeszłość. Jednak dziś niewiele już zostało z tego pokrewieństwa, dawne definicje odeszły

                                                                                                                                                                                                       www.steampunk.republika.pl

_____________________________________________________

 

 

Copyright Zegarynki.pl 2011